DAZN News

What fights are on tonight? List of boxing cards set for this weekend, September 30 to October 2

3 min read
boxing ring Ed Mullholland/Matchroom

There are no major boxing events this coming weekend, but there is a host of boxing to be found nonetheless, if you're looking for some action.

None of these events will be airing on DAZN, but remember that the following Saturday, October 8, sees one of the most intriguing fights of the year take place on the DAZN app as Conor Benn meets Chris Eubank Jr, some thirty years after the iconic rivalry between their fathers was at the peak of British pop culture.

Information comes courtesy of Dan Rafael's fantastic and comprehensive database of upcoming boxing events , which he updates regularly.

September 30, Mexico City

  • Monserrat Alarcon vs. Brenda Balderas Martinez, 10 rounds, female strawweights
  • Ganigan Lopez vs. Jorge Sanchez, 8 rounds, junior bantamweights
  • Leonardo Arango Vargas vs. Moises Garcia Zenteno, 6 rounds, junior lightweights
  • Jesus Mauricio Estrada vs. Henry Escobar Buendia, 6 rounds, welterweights
  • Emiliano Toscano Diaz vs. Jorge Jimenez Alvarado, 4 rounds, flyweights
  • Zadkiel Orozco Rodriguez vs. Francisco Rodriguez Ovalle, 4 rounds, junior welterweights
  • Leonardo Arias Caballero vs. Miguel Angel Castro, 4 rounds, featherweights
  • Sinead Cait Babington vs. Gloria Stephanie Solís, 4 rounds, female junior welterweights

September 30, Culiacan, Mexico

  • Eduardo Nunez vs. Willmank Canonico Brito, 10 rounds, junior lightweights
  • Hector Escobar vs. Edgar Alor, 10 rounds, featherweights
  • Misael Rodriguez vs. Javier Carrera, 8 rounds, middleweights
  • Alexis Molina vs. Jesus Fierro, 8 rounds, featherweights
  • September 30: Bielsko-Biala, Poland
  • Lukasz Stanioch vs. Khoren Gevor, 10 rounds, super middleweights

October 1, Huntington, New York

  • Lyubomyr Pinchuk vs. Joel Shojgreen, 10 rounds, cruiserweights
  • Omar Bordoy vs. Victor Rabei, 8 rounds, junior welterweights
  • Ronny Reyes vs. Travis Crawford, 4 rounds, junior lightweights
  • Louis Maietta vs. Dequint Hill, 4 rounds, light heavyweights
  • Ray Cuadrado vs. Joseph Cruz Brown, 4 rounds, junior lightweights
  • John Gotti vs. Theo Greenidge, 4 rounds, light heavyweights
  • Iman Lee vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

October 1, Washington DC

  • Dusty Harrison-Hernandez vs. James Ballard, 8 rounds, cruiserweights
  • Greg Outlaw Jr. vs. Wilfrido Buelvas, rematch, 8 rounds, junior welterweights
  • Anthony Peterson vs. Raul Chirino, 10 rounds, junior welterweights
  • Sulaiman Segawa  vs. Cobia Breedy, rematch, 10 rounds, featherweights
  • Eric Hernandez vs. Demarcus “Chop Chop” Corley, 6 rounds, junior welterweights
  • Junior Pizzati vs. Juan Sequiera, 4 rounds, bantamweights
  • Raheem Webb vs. Jeremiah Kendrick, 4 rounds, junior middleweights
  • LaVay Lawrence vs. Juan Carlos Montanez Cirillo, 4 rounds, lightweights

October 1: Philadelphia

  • Christian Carto vs. Hector Andres Sosa, 8 rounds, bantamweights
  • Atif Oberlton vs. Christian Thomas, 6 rounds, light heavyweights
  • Kenny Robles vs. Jerome Conquest, 8 rounds, junior welterweights
  • Colby Madison vs. Junior Wright, 8 rounds, heavyweights
  • Quadir Albright vs. Roberto Gomez, 6 rounds, junior welterweights
  • Kashon Hutchinson vs. Rasheed Johnson, rematch, 6 rounds, welterweights
  • James Martin vs. Alejando Munera, 6 rounds, junior middleweights
  • Erisnelsy Castillo vs. TBA, 4 rounds, flyweights

October 1: Tijuana, Mexico

  • Luis Nery vs. Jesus Ruiz Garcia, 10 rounds, junior featherweights
  • Jackie Nava vs. Gloria Yancaqueo, 10 rounds, female junior featherweights
  • Jorge Garcia vs. Jorge Paez Jr., 8 rounds, junior middleweights
  • Carlos Sanchez Valadez vs. Elvis Torres, 8 rounds, lightweights
  • Angel Garcia Molina vs. Miguel Angel Torres Nunez, 8 rounds, junior lightweights
  • David Moreno Potrero vs. Abimael Cruz Bautista, 8 rounds, junior welterweights
  • Marcos Ramon Vazquez Rodriguez vs. Juan Gerardo Osuna, 8 rounds, super middleweights
  • Eric Robles vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights
  • Francisco Cantabrana Soto vs. Rafael Gaitan, 6 rounds, cruiserweights
  • Crisna Alvarez Rivera vs. Danna Maldonado Rivera, 6 rounds, female strawweights
  • Martin Morales vs. Rene Miranda, 6 rounds, lightweights
  • Shailock Goyri vs. Marco Rojas Mota, 6 rounds, welterweights

October 1: Tepic, Mexico

  • Lourdes Juarez vs. Asley Gonzalez, 10 rounds, for Juarez’s WBC women’s junior bantamweight title
  • David Cuellar vs. Gilberto Pedroza, 10 rounds, junior bantamweights
  • Luis Araujo Arellano vs. Ivan Meneses, 8 rounds, junior bantamweights
  • Mauricio Noriega Virgen vs. Franco Ola, 8 rounds, welterweights
  • Alexis Silva Espinoza vs. Jose Gomez Salas, 6 rounds, junior featherweights
  • Sara Carmona vs. Esmeralda Baeza Zavala, 6 rounds, female featherweights
  • Miguel Angel Hernandez Garcia vs. Dennis Bravo Salazar, 6 rounds, lightweights
  • Diego Gomez Eugenio vs. Luis Luna Avila, 4 rounds, featherweights
  • Edwin Villa Dominguez vs. Jonathan Hernandez Carranza, 4 rounds, strawweights

October 1: Harare, Zimbabwe

  • Kudakwashe Chiwandire vs. Zulina Munoz, 10 rounds, for Chiwandire’s interim WBC women’s junior featherweight title

October 2: Almaty, Kazakhstan

  • The event set to be headlined by Jarrell Miller vs. Ebenezer Tetteh has now been cancelled .

Latest News